• Zostań Certyfikowanym Biurem Rachunkowym Sage!

  Zostań Certyfikowanym Biurem Rachunkowym Sage!


Zostań Certyfikowanym Biurem Rachunkowym Sage!

Prowadzenie firmy bardzo często wiąże się ze współpracą z biurem rachunkowym. Wybór właściwego biura nie jest łatwym zadaniem. Firmy szukają zaufanego partnera w biznesie. Przejrzyste ceny oraz jakość świadczonych usług potwierdzona referencjami to standard, a coraz częstszy czynnik decyzyjny stanowi połączenie kilku kryteriów.

Dowiedz się więcej

 

Jednolity plik kontrolny

Szanowni Państwo !

Uprzejmie informujemy, że w związku z planowanymi zmianami przez Ministerstwo Finansów dotyczących wprowadzenia elektronicznych kontroli w systemie podatkowym, (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649) niezbędne jest dostosowanie swojego oprogramowania do obsługi Jednolitego Pliku Kontrolnego.

jpk 490px ok


Uchwalona przez sejm 10 września 2015 roku ustawa o zmianie ordynacji podatkowej oraz innych ustaw, wprowadza obowiązek udostępniania danych dla potrzeb kontroli podatkowych w postaci elektronicznej - Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli struktur, które obejmują obszary:

 • ksiąg rachunkowych,
 • wyciągów bankowych,
 • magazynów,
 • ewidencji sprzedaży VAT,
 • faktur VAT
 • Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów,
 • ewidencji przychodów.

jpk ekontrole
Wymóg posiadania oprogramowania pozwalającego na zaawansowane kontrole podatkowe będzie wprowadzany sukcesywnie od 1 lipca 2016 roku i obejmie docelowo wszystkich polskich przedsiębiorców. Brak tego rozwiązania w wezwanym do kontroli przedsiębiorstwie, oznaczał będzie odpowiedzialność karno-skarbową. W pierwszej kolejności kontroli poddawane będą duże przedsiębiorstwa.

Należy się spodziewać, że kontrole podatkowe będą nie tylko bardzo skuteczne, ale również przeprowadzane znacznie szybciej niż obecnie.

Na Przedsiębiorcach będzie spoczywał również obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT). W zależności od wielkości przedsiębiorstwa obowiązek przesyłania struktury VAT będzie obowiązkowy od:

 • 1 lipca 2016r. – duże podmioty,
 • 1 stycznia 2017r. – małe i średnie podmioty,
 • 1 stycznia 2018r. – mikro przedsiębiorcy.

Pod koniec lipca Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat informujący, iż faktury zakupu nie będą przesyłane w formacie JPK. Ministerstwo przygotuje „alternatywne rozwiązanie", które nie będzie wymagało przesyłania faktur zakupu w formacie JPK. Oznacza to, że do struktury JPK_FA będą eksportowane wyłącznie faktury sprzedaży.

Wszystkie firmy powinny dostosować wewnętrzne procedury i oprogramowanie, żeby przygotować się do przyszłych kontroli Urzędu Skarbowego na podstawie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Użytkowników programów Symfonia ERP zapewniamy, że producent oprogramowania Sage sp. z o.o. dostosuje najbliższe wersje, w zakresie wymaganych struktur JPK.

Warto już dzisiaj sprawdzić czy używane w firmie programowanie będzie spełniało wymagane przez prawo standardy.

Zapraszamy do kontaktu z nami celem poznania szczegółów.

Pozdrawiamy, Zespół Zorius.pl

Wyszukiwarka

Zaufali nam

Kontakt

43-300 Bielsko-Biała
ul. Sempołowskiej 19
tel: 33 814 90 42
fax: 33 819 47 58