Dane są wszędzie

Kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach fascynuje rozmachem. Setki prelegentów, obszerna i wszechstronna agenda powoduje, że każdy znajdzie interesującą dla siebie tematykę. Co więcej, uczucie niemożności bycia na równolegle prowadzonych panelach powoduje niedosyt. Wczorajszy panel dotyczący danych był żywą i inspirującą dyskusją.

Dane możemy dzielić na wiele kategorii i często jest to wyzwaniem aby właściwie je klasyfikować. Często mówiąc „dane” kojarzymy je z danymi osobowymi lub w zależności od zainteresowań, branży w której pracujemy z bazami danych, analizą, informacją. Prowadzimy cyfrowy styl życia, wiele codziennych czynności pozostawia cyfrowy ślad, a otaczające nas urządzenia generują dane. Pomyślmy jak często dane są replikowane i zastanówmy się na skalą. Najprostszym przykładem może być zdjęcie, jeden kadr ale nawet 10 ujęć, bo można wybrać jedno najlepsze…kiedyś albo nigdy. Zdjęcia zostają zreplikowane, udostępnione w grupie domowej, a potem zostają zarchiwizowane… najlepiej w chmurze. To jeden z najprostszych przykładów, ale pozwala na wyobrażenie jak to wygląda w skali użytkowników telefonów na świecie.

Przyrost danych jest olbrzymi, a przedsiębiorcy nie są w stanie zainwestować w nowoczesne ekologiczne centra przetwarzania danych. Zresztą nad aspektem ekologii też warto się pochylić. Coraz więcej danych to kolejne serwery, kolejne olbrzymie centra bazodanowe i coraz większe koszty utrzymania chmur z danymi dlatego w dobie rozwoju cyfryzacji prawdziwym wyzwaniem staje się zminimalizowanie wpływu na środowisko zewnętrzne.

Ze stwierdzeniem, że dane są ropą naftową nowoczesnej gospodarki też nie można się nie zgodzić. Generalnie dane są dobrem, dane są pieniądzem, dane są wiedzą ale czy potrafimy sobie poradzić algorytmicznie z ich przetwarzaniem, czy potrafimy wydobyć cenne dane – to jest wyzwaniem również i dla nas. Zorius.pl z pasją wdraża rozwiązania rozwiązania @Sage Business Intelligence, Sage Entrprise Managemen z Sage Entrprise Intellignce ze świadomością ogromu możliwości. Uczymy wykorzystywać gromadzone w przedsiębiorstwach dane aby stały się ekwiwalentem pieniądza. Na koniec dnia warto też powiedzieć o bezpieczeństwie, już Stanisław Lem jako ryzyko wskazywał kwestie bezpieczeństwa danych. Wartością w biznesie jest zaufanie, dbajmy o to, wybierając partnerów i rozwiązania, które dbają o bezpieczeństwo naszych danych. Polecamy się😊

Zapytaj o aktualne promocje