Mały ZUS Plus wchodzi w życie

Najmniejsi przedsiębiorcy, którzy korzystali dotąd z tzw. Małego ZUS-u, od 1 lutego 2020 roku uzyskają obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne. Jednocześnie poszerzone zostanie grono firm uprawnionych do ulgi – takie będą efekty Małego ZUS-u Plus.

 

Chodzi o przygotowaną przez Ministerstwo Rozwoju i Zakład Ubezpieczeń Społecznych nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Chęć korzystania z Małego ZUS-u Plus przedsiębiorcy będą mogli zgłosić do 2 marca. Nie dotyczy to tych, którzy już korzystają z Małego ZUS-u – oni nie muszą ponownie się zgłaszać. Natomiast przedsiębiorcy, którzy nabędą uprawnienia do ulgi w trakcie roku (np. na skutek wznowienia działalności lub zakończenia korzystania z preferencyjnych składek ZUS), będą mieli 7 dni na zgłoszenie.

 

Aby skorzystać z Małego ZUS-u Plus w 2020 r., trzeba wykazać roczny przychód za 2019 r. nieprzekraczający 120 tys. zł.

 

Mały ZUS Plus nie obejmie przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

 

Resort rozwoju szacuje, że z Małego ZUS-u Plus będzie mogło skorzystać ok. 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Ich składki będą średnio niższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

Zapytaj o aktualne promocje