Nowy JPK_VAT7 – o co chodzi?

Celem wprowadzenia pliku JPK_VAT7 jest wyeliminowanie konieczności wypełniania i wysyłki pliku JPK-VAT oraz deklaracji VAT7 i VAT7K. Zamiast kilku źródeł informacji, fiskus otrzyma jeden plik z połączonymi danymi.

 

Plik JPK_VAT7 = część ewidencyjna + część deklaracyjna = finalnie to deklaracja!

Jak wynika z powyższego, to w rzeczywistości będzie deklaracja podatkowa w formie JPK.

JPK_VAT7M – deklaracja składana miesięcznie

JPK_VAT7K – deklaracja składana kwartalnie

 

 

Obowiązujące terminy dla wprowadzenia konieczności użycia nowego rozwiązania :

Duże firmy – od 1 kwietnia 2020 roku (pierwsza deklaracja składana 25 maja)

Pozostałe + jednostki budżetowe – od 1 lipca 2020 roku (pierwsza deklaracja składana 25 sierpnia)

 

 

Determinuje to konieczność zaktualizowania oprogramowania w takim terminie, aby można było na bieżąco gromadzić nowe dane potrzebne do raportowania.

 

Na tę chwilę ani programy finansowo-księgowe, które prowadzą ewidencję dla potrzeb VAT, ani programy sprzedażowe które wspierają sprzedaż towarów również tych wrażliwych i umożliwiają stosowanie specjalnych procedur podatkowych, nie potrafią takich danych gromadzić, przetwarzać i raportować według oczekiwań Ministerstwa Finansów.

 

Aktualizacja musi dotyczyć modułów Finanse i Księgowość ( linia ERP lub 50C ; Symfonia 2.0 Finanse i Księgowość nie będzie uaktualniana) – tutaj są prowadzone rejestry VAT będące źródłem danych dla JPK_VAT7, które teraz muszą pomieścić dodatkowe informacje.

 

Aktualizacja dotyczyć będzie także Handlu i pochodnych – tutaj z kolei powstają informacje, które Ministerstwo Finansów chce otrzymywać każdego miesiąca. Handel musi poprawnie zidentyfikować dane wymagające rozszerzonego raportowania i odpowiednio je oznaczyć.

Dookreślenia wymaga tutaj „rodzaj sprzedaży” – określonych zostało 13 „szufladek towarowych” z oznaczeniem od GTU_1 do GTU_13

 

Będziemy informowali Państwa o wszelkich zmianach mających wpływ na bieżącą i stabilną pracę z programami Sage.

 

Zapytaj o aktualne promocje