webp image

Zostaw Swój numer telefonu, zadzwonimy niezwłocznie!

Cześć!

Czy chcesz, żebyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 60 sekund?

TAK
Zadzwoń teraz Zostaw numer Arrow right icon Icon used in buttons
Strona główna Aktualności Co odwołanie stanu epidemii zmieni w PIT?
10 maja 2022

Co odwołanie stanu epidemii zmieni w PIT?

Pandemia Covid-19 wymusiła wypracowanie szczególnych rozwiązań w wielu obszarach życia, w tym w podatkach. Wprowadzano szczególne rozwiązania, limity, uproszczenia lub złagodzenia konkretnych warunków. Szereg przepisów w PIT posługuje się sfomułowaniem „przeciwdziałanie COVID-19”, które należy rozumieć jako wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem oraz rozprzestrzenianiu się wirusa.

W związku z tym jakie przepisy przestaną istnieć po ogłoszeniu końca pandemii?

  • Jednorazowe odpisy amortyzacyjne w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 (środków trwałych, które zostały nabyte przez przedsiębiorstwo w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem Covid-19)
  • Ulga B+R w celu przeciwdziałania COVID-19 (prawo do odliczenia kosztów, które kwalifikowane były na działalność badawczo-rozwojową, której celem było opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania)
  • IP BOX w zaliczkach dla przeciwdziałających COVID-19 (kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, przedsiębiorstwa stosować w trakcie roku podatkowego do opodatkowania tych dochodów 5% stawkę podatku już przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy)
  • Podatek od przychodów z budynków (czasowe zwolnienie od podatku od przychodów z budynków)
  • Przedłużenie zawiadomienia o zapłacie na rachunek spoza białej listy (termin na złożenie zawiadomienia o zapłacie na rachunek spoza białej listy uległ wydłużeniu do 14 dni)
  • Raportowanie tzw. krajowych schematów podatkowych (zawieszono obowiązek przekazywania informacji o schematach podatkowych innych niż transgraniczne)
Agnieszka Kozak
Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy

Certyfikowana Księgowa, Autoryzowany Trener Systemów Symfonia oraz wykładowca akademicki.

Doświadczony ekspert z wieloletnią praktyką w dziedzinie kadr i płac oraz księgowości w spółce ZoriusPro. pełni funkcję wiceprezesa i dyrektora do spraw finansowych, ponadto jest odpowiedzialna za zespół wdrożeniowy. Od 2005 roku wprowadza systemy zarządzania Symfonia, a także szkoli i konsultuje z zakresu finansów, ekonomii i zagadnień kadrowych. Jej pasja to samokształcenie i edukowanie innych. Wykłada w szkołach policealnych oraz na studiach podyplomowych. Angażuje się w życie społeczne, lubi dowodzić ludźmi.

Najnowsze wpisy

Zainwestuj w oprogramowanie, które usprawni Twoją codzienną pracę!

18 lipca 2024 Aktualności

„Co Ludzie Powiedzą?” – Joanna Biesok Z-ca ds. obsługi obsługi klienta

16 lipca 2024 Aktualności

Od 01.07.2024 zmienia się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę

11 lipca 2024 Aktualności