webp image

Zostaw Swój numer telefonu, zadzwonimy niezwłocznie!

Cześć!

Czy chcesz, żebyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 60 sekund?

TAK
Zadzwoń teraz Zostaw numer

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Arrow right icon Icon used in buttons
Strona główna Aktualności Co odwołanie stanu epidemii zmieni w PIT?
10 maja 2022

Co odwołanie stanu epidemii zmieni w PIT?

Pandemia Covid-19 wymusiła wypracowanie szczególnych rozwiązań w wielu obszarach życia, w tym w podatkach. Wprowadzano szczególne rozwiązania, limity, uproszczenia lub złagodzenia konkretnych warunków. Szereg przepisów w PIT posługuje się sfomułowaniem „przeciwdziałanie COVID-19”, które należy rozumieć jako wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem oraz rozprzestrzenianiu się wirusa.

W związku z tym jakie przepisy przestaną istnieć po ogłoszeniu końca pandemii?

  • Jednorazowe odpisy amortyzacyjne w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 (środków trwałych, które zostały nabyte przez przedsiębiorstwo w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem Covid-19)
  • Ulga B+R w celu przeciwdziałania COVID-19 (prawo do odliczenia kosztów, które kwalifikowane były na działalność badawczo-rozwojową, której celem było opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania)
  • IP BOX w zaliczkach dla przeciwdziałających COVID-19 (kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, przedsiębiorstwa stosować w trakcie roku podatkowego do opodatkowania tych dochodów 5% stawkę podatku już przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy)
  • Podatek od przychodów z budynków (czasowe zwolnienie od podatku od przychodów z budynków)
  • Przedłużenie zawiadomienia o zapłacie na rachunek spoza białej listy (termin na złożenie zawiadomienia o zapłacie na rachunek spoza białej listy uległ wydłużeniu do 14 dni)
  • Raportowanie tzw. krajowych schematów podatkowych (zawieszono obowiązek przekazywania informacji o schematach podatkowych innych niż transgraniczne)