fbpx +48 33 506 52 10

Pervasive

Sposoby instalacji w sieciach komputerowych

System SYMFONIA® oparty jest na bazach danych w formacie Pervasive. Dla wymiany danych pomiędzy programami Systemu SYMFONIA®a plikami bazy danych, niezbędny jest interfejs w postaci oprogramowania produkowanego przez firmę Pervasive Software.

Oprócz oprogramowania dostarczanego razem z Systemem SYMFONIA® istnieje na rynku wiele komercyjnych pakietów firmy Pervasive usprawniających i przyśpieszających pracę w środowiskach sieciowych. Aby prawidłowo określić potrzeby zastosowania tych narzędzi konieczna jest podstawowa znajomość zależności jakie występują pomiędzy Systemem SYMFONIA®, zastosowanym systemem operacyjnym oraz programami Pervasive.

Typy instalacji Systemu SYMFONIA®

 • ze względu na zastosowane oprogramowanie interfejsu do baz danych
  • instalacje typowe (z zastosowaniem dołączonego oprogramowania)
  • instalacje specjalne (praca w oparciu o komercyjny pakiet Pervasive’a)
 • ze względu na ilość stacji roboczych
  • jednostanowiskowe
  • sieciowe

Wszystkie programy Systemu SYMFONIA® to obecnie 32-bitowe aplikacje. Aby osiągnąć maksymalną wydajność Systemu niezbędny jest także odpowiedni 32-bitowy system operacyjne oraz interfejs do plików baz danych. Tylko zastosowanie 32-bitowych komponentów daje pewność, że programy pracują z maksymalną wydajnością. Aby usprawnić pracę 32-bitowych aplikacji w środowisku Windows 9x/NT/2000/XP firma Sage oferuje możliwość zakupu licencji pakietu Pervasive Workgroup. Oprogramowanie to jest polecane dla tych użytkowników, którzy planują sieciową instalację na 32-bitowych systemach Windows.

Oprogramowanie SYMFONIA® może pracować w 2 trybach:

 • zwykły (w sieciach peer-to-peer [ang. równy z równym])
 • kient-serwer (w sieciach opartych na serwerach NetWare i Windows NT/2000)

W sieciach peer-to-peer (np. opartych na systemie Windows 98 i NT/2000/XP/Vista) możliwa jest praca programów z pakietu SYMFONIA® bez żadnych dodatkowych składników. Oprogramowanie po instalacji na komputerach połączonych w siec jest od razu gotowe do pracy.

Bazy danych sa przechowywane na jednym z komputerów, który staje sie 'mini-serwerem' takiej sieci. Komputer ten pełni wiec role stacji roboczej i serwera danych dla pozostałych komputerów. Ten sposób instalacji jest polecany przy niewielkich sieciach rzedu 3-4 stanowisk.

Jeśli liczba stacji roboczych rośnie, taki sposób podłączenia staje sie nieefektywny i może prowadzić do poważnych problemów z obsługą baz danych co w rezultacie przekłada sie na błędy w programach, zafałszowane i utracone dane itp. Wada tej instalacji jest także fakt, iż jakiekolwiek zakłócenie w pracy komputera-serwera rzutuje na prace wszystkich komputerów w sieci. Rozwiązaniem tej sytuacji jest instalacja klient-serwer.

W instalacji klient-serwer, programy Systemu SYMFONIA® i bazy danych sa składowane na wyspecjalizowanym komputerze – serwerze. Poprawność pracy takiego systemu jest zagwarantowana przez system operacyjny serwera oraz dodatkowe oprogramowanie współpracujące z systemem SYMFONIA® . Oprogramowaniem tym jest Pervasive SQL serwer. W odróżnieniu od instalacji peer-to-peer instalacja klient-serwer wymaga posiadania następujących elementów:

 • komputer – maszyna dedykowana do pracy jako serwer
 • oprogramowanie – sieciowy system operacyjny
 • oprogramowanie serwera bazy danych – Pervasive SQL Server / Workgroup

Oprogramowanie musi być licencjonowane na taka liczbę stanowisk jaka jest w sieci. Dotyczy to także wersji instalowanych na terminalu. Za stacje przyjmujemy wtedy dowolny terminal gdzie używane jest oprogramowanie Pervasive.

Instalacja tego typu wymaga zainstalowania oprogramowania Pervasive na serwerze oraz odpowiedniego skonfigurowania stacji roboczych. Wyższy koszt instalacji i konieczność zakupu dodatkowego oprogramowania jest rekompensowana przez posiadanie szybkiego i stabilnego systemu Obslugi baz danych. Taki system instalacji programów Systemu SYMFONIA® jest wymagany, jeśli liczba stacji roboczych przekracza 4-5 oraz wszędzie tam, gdzie kluczowa sprawa jest szybkość pracy aplikacji.

Wersja Pervasive Server jest polecana dla klientów posiadających serwery Windows 2003/XP/Vista/32/64bit i w instalacjach przekraczających liczbę 10 stacji roboczych. W małych sieciach (2-5 stacji) polecamy wersje Workgroup. W razie wątpliwości jaki pakiet zastosować proszę o kontakt: biuro@zorius.pl

Zapytaj o aktualne promocje