Kluczem do sukcesu jest kontrola rentowności. Czy bez odpowiedniego systemu można stwierdzić czy biznes się opłaca?
Przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem produktów bądź podzespołów służących do produkcji złożonych wyrobów gotowych określane są często jako firmy przemysłowe. Definiując przemysł jako dziedzinę gospodarki można posłużyć się definicja Encyklopedii PWN – jest to dział nierolniczej produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody oraz ich przetwarzanie w dobra zaspokajające potrzeby ludzi jest prowadzone w dużych rozmiarach, przy zastosowaniu podziału pracy i przy użyciu maszyn. Firmy przemysłowe w procesach związanych z produkcją stosują wiele narzędzi i maszyn, które wraz z postępem technologicznym stają się coraz bardziej skomplikowane i do obsługi oraz kontroli działania wymagają stosowania rozwiązań opartych na technologiach informatycznych.
Wdrażanie/tworzenie oprogramowania dla firm przemysłowych obejmuje systemy informatyczne wspomagające funkcjonowanie przedsiębiorstwa na wszystkich poziomach od maszyn i linii produkcyjnych, poprzez działy inżynieryjne, logistyczne aż do działów administracyjnych. Wysoki stopień złożoności różnych procesów przemysłowych oraz konieczność uwzględnienia integracji zarządzania szeregu etapów produkcji, które znacząco różnią się od siebie stanowią duże wyzwanie dla firm tworzących oraz wdrażających oprogramowanie. W trakcie projektowania oraz tworzenia systemów informatycznych dla przemysłu, konieczne jest uwzględnienie specyfiki danej gałęzi przemysłu, stosowanych maszyn i urządzeń, norm jakościowych i ewentualnych regulacji prawnych.
Analiza Potrzeb
Koncepcja rozwiązania, oferta
Wykonanie, wdrożenie oprogramowania oraz szkolenia
Umowa serwisowa, bieżące wsparcie
Jakie jest idealne oprogramowanie i czy istnieje idealny oraz uniwersalny system?
Proces tworzenia oprogramowania powinien uwzględniać też uniwersalność produktu oraz implementację mechanizmów dopasowania do wymagań klienta w trakcie wdrożenia. Projektowanie nowego bądź modyfikacja istniejącego systemu informatycznego dla firm przemysłowych oprócz dodawania nowych funkcji i możliwości powinno zawsze być zogniskowane na podstawowym problemie każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego – rozliczaniu i planowaniu produkcji. Dobre oprogramowanie powinno umożliwiać dokładne rozliczenie oraz planowanie procesów produkcyjnych na każdym etapie oraz zachowanie ciągłości obiegu dokumentów.
Wdrażanie oprogramowanie dla firm przemysłowych jest procesem wymagającym i długotrwałym – wymaga zaangażowania osób po stronie firm wdrażającej i wdrażanej w zakresie wiedzy technicznej oraz praktycznej. Sukces takiego wdrożenia jest ścisłe uzależniony od dokładnego rozpoznania wszystkich procesów produkcyjnych, zależności między poszczególnymi etapami oraz powiązań i wymagań wszystkich komórek i działów firmy.
Wdrożenie systemu dla firmy przemysłowej nie może oczywiście pominąć działów niezwiązanych bezpośrednio z produkcją czyli księgowości, controllingu, zarządu czy kadr. Wszystkie komórki firmy przemysłowej są zależne od danych znajdujących się w oprogramowaniu wspomagającym produkcję – księgowość rozlicza firmę w oparciu o przychody i koszty z produkcji, zarząd podejmuje decyzje kierując się raportami generowanymi przez system, dział kadr nalicza płace w oparciu o informacje z rozliczenia czasu pracy.
Proces przemysłowy to zestaw czynności przeprowadzanych w celu przekształcenia surowca w produkt końcowy. Analogicznie proces informatyczny można określić jako zestaw czynności(wybranych funkcji), których wykonanie generuje wynik w oparciu o przetworzone dane. Oczywiście proste definicje nie opisują stopnia skomplikowania i złożoności procesów – zarówno informatycznych jak i przemysłowych. Proces przemysłowy podlega również operacji wdrożenia – tak aby było możliwe przekształcenie surowca w produkty. Prawidłowo wdrożony proces przemysłowy pozwala efektywnie wykorzystywać zasoby naturalne i generować produkty lepszej jakości przy jak najmniejszych stratach. Wdrożeniu podlega również proces informatyczny i podobnie jak w przypadku procesu przemysłowego – celem wdrożenia jest jak najlepsze dopasowanie do potrzeb (dokładność wyniku, uniwersalność procedur, niski czas oczekiwania na zakończenie przetwarzania danych) przy jak najmniejszym zużyciu zasobów.
Procesy przemysłowe oraz informatyczne pomimo wielu różnic w swoich definicjach oraz procedurach są bardzo zbliżone jeśli chodzi o cel i zasady działania. Integracja procesu przemysłowego np. produkcji napoju gazowanego z odpowiednim procesem informatycznym polega na maksymalnym odwzorowaniu i dopasowaniu poszczególnych etapów w celu uzyskania oczekiwanego wyniku. Wynikiem działania procesu przemysłowego jest wyrób gotowy w tym przypadku opakowanie napoju, Wynikiem działania procesu informatycznego jest informacja o przebiegu procesu produkcji, zużytych surowcach, odpadach, czasie produkcji, zużytej energii i kosztach pracy. Oprogramowanie Symfonia przeznaczone do obsługi firm przemysłowych umożliwia dokładne dopasowanie procesu informatycznego (przetwarzania zebranych danych) do wymaganego procesu przemysłowego.
Firma przemysłowa w swoich strukturach posiada nie tylko działy zajmujące się produkcją lecz również komórki odpowiedzialne za zaopatrzenie, magazynowanie, sprzedaż, marketing, księgowość, controlling czy też prowadzenie spraw kadrowo-płacowych. Każdy z tych działów zajmuje się wyodrębniona częścią procesów składających się na prowadzenie działalności gospodarczej. Sprawne prowadzenie firmy polega na współpracy każdej komórki – efekty pracy jednej są potrzebne do pracy innej np. bez sprawnie działającego magazynu i zaopatrzenia nie będzie można produkować wyrobów. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku oprogramowania dla firm przemysłowych – każdy z działów potrzebuje innego modułu ale moduły takiego oprogramowania muszą ze sobą wymieniać dane.
Wszystkie moduły wspomagają obsługę wybranych procesów przemysłowych z uwzględnieniem powiązań między tymi procesami. Moduły są połączone w celu obustronnej wymiany wymaganych danych dzięki czemu nie ma konieczności wielokrotnego wprowadzania tych samych informacji w rożnych modułach. Z uwagi na szerokie możliwości technologiczne możemy zaproponować przedsiębiorstwom produkcyjnym różnego rodzaju integracje z oprogramowaniem branżowym oraz parkiem maszynowym.
Proste i intuicyjne materiały w których tłumaczymy jak lepiej i szybciej pracować z oprogramowaniem Symfonia.
Regularnie organizujemy webinary dla naszych klientów, na których przedstawiamy nowe rozwiązania, zmiany w programach i szkolimy
z zakresu zmian prawnych.
Wywiady, nagrania z konferencji i warsztatów realizowanych w całej Polsce.
ZoriusPro pomaga w cyfryzacji procesów
ZoriusPro wspiera przedsiębiorstwa i biura rachunkowe od prawie 30 lat w obsłudze biznesu. Główną siłą napędową naszego przedsiębiorstwa są potrzeby naszych klientów, naszą pasją nowoczesne technologie, a misją jest cyfryzacja przedsiębiorstw i wdrażanie rozwiązań. ZoriusPro wyróżnia ciągły rozwój, zarówno firmy, jak i pracowników oraz rzetelne podejście do podejmowanych działań.
Dzielimy się wiedzą
Cyklicznie organizujemy konferencje i szkolenia, podczas których dzielimy się wiedzą o zmianach prawnych i funkcjonalnych w systemach oraz o rozwiązaniach, które wspierają biznes.
ZoriusPro cyfryzuje biznes
Specjalizujemy się w cyfryzacji przedsiębiorstw opierając się na oprogramowaniu dla firm – Symfonia, kompetentnie wskazując korzyści, płynące z wdrażania nowych technologii. Zadaniami zespołu jest dostarczanie i integracja informatycznych systemów zarządzania w celu usprawnienia w zakresie procedur i procesów zachodzących w każdym biznesie.
Głównym aspektem działalności jest projektowanie, dopasowywanie i wdrażanie rozwiązań przyspieszających obieg dokumentów. Wspieramy naszych kontrahentów poprzez uruchomienie odpowiednich programów cyfrowych powodując, że wiele procesów odbywa się automatycznie, co redukuje konieczność absorbowania kadry kierowniczej, czy samego właściciela. Taka metoda między innymi pozwala skupić się na kwestiach, które faktycznie wymagają osobistego zaangażowania.
Integrujemy systemy
Obecnie programy do zarządzania firmą zapewniają obsługę niemal wszystkich standardowych procesów. Nierzadko przedsiębiorstwa oczekują indywidualnego podejścia do procesów, dla nich piszemy rozwiązania, które wpisują się w potrzeby. Przykładem są wytwarzane aplikacje – np. aplikacja kliencka do obsługi listów przewozowych firm kurierskich, aplikacja do wymiany danych pomiędzy platformami sprzedażowymi EDI, integracja z Risk Radar. Stosujemy wymianę danych poprzez pliki, API, czy szyny danych.
Dostosowujemy raporty i analizy danych na potrzeby kadry zarządzającej przy wykorzystaniu narzędzi Business Intelligence. Naszym klientom oferujemy również usługi programistyczne w zakresie wymiany danych z programami branżowymi np. z systemami zarządzania produkcją MES. Niezawodna integracja systemów IT zwiększa wydajność i efektywność w przedsiębiorstwach zapewniając komunikację pomiędzy systemami wdrożonymi w organizacji, bezpieczną wymianę danych z partnerami biznesowymi i różnymi systemami branżowymi. Pozwala na automatyczny import danych sprzedażowych, automatyzację księgowań dokumentów i wiele innych. Handel hurtowy, mobilny, usługi, branża budowlana, produkcyjna i inne Obszar obsługiwanych przez nas przedsiębiorstw jest wszechstronny, wspieramy zarówno duże międzynarodowe korporacje, porty lotnicze oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, czy biura rachunkowe.
Rozumiemy potrzeby i wiemy jak…
Cechą wspólną wszystkich rozwiązań zrealizowanych w grupie spółek branży budowlanej, w której mamy do czynienia ze spółkami celowymi, jest szeroko pojęta automatyzacja i cyfryzacja procesów biznesowych. Uniknięcie zbędnej pracy manualnej, ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem oraz otrzymanie wiarygodnej i spójnej informacji zarządczej. Dla branży produkcyjnej oferujemy skuteczne, niskobudżetowe oprogramowanie, które można w łatwy sposób dostosowywać do specyfiki przedsiębiorstwa, nawet będącego w trakcie rozwoju. Ponadto wykonujemy integracje z parkiem maszynowym co umożliwia kierownictwu dynamiczną weryfikację stanu produkcji i zarządzanie zmianą. Takie podejście pozwala na zwiększenie wydajności i efektywności. Handel Hurtowy wspieramy poprzez dostarczanie mobilnych narzędzi do obsługi klienta, kolektorów danych, obsługi WMS i gospodarki magazynowej oraz obsługi sprzedaży przez kody kreskowe. Ponadto oferujemy rozwiązania automatyzujące wysyłkę. Firmy usługowe wspieramy narzędziami dzięki, którym możliwe jest monitorowanie oraz analiza projektów. Ponadto w naszej ofercie znajdują się rozwiązania wspomagające operacje w procesach kooperacyjnych. Nasza działalność składa się z eksperckiego, solidnego, zaangażowanego zespołu, szczycącego się z rozległej wiedzy merytorycznej i technicznej. ZoriusPro od wielu lat jest w elitarnym gronie partnerów Symfonia o najwyższych kompetencjach sprzedażowych i wdrożeniowych. Oferowane przez nas produkty wspierają przedsiębiorców i ich podmioty w realizowaniu procesów biznesowych (w obszarach: finansowo-księgowym, kadrowo-płacowym, handlowym, magazynowym oraz zarządzania produkcją).
W branży IT działamy już od prawie 30 lat. Mamy za sobą wiele ukończonych projektów, co pozwala nam z doświadczeniem spojrzeć na nowo realizowane projekty. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie. Dążymy do tego, by nasze rozwiązania były ergonomiczne, proste w użyciu, a zarazem realizowały wszystkie zdefiniowane na etapie analizy potrzeby.
Prace rozpoczynamy od przeprowadzenia analizy przedwdrożeniowej. Na tym etapie definiujemy zestaw potrzeb/wymagań klienta oraz planujemy proces realizacji projektu. Po akceptacji przedstawionej oferty przystępujemy do realizacji zlecenia, podczas realizacji którego pracujemy w wyznaczonym zespołem ze strony klienta. Wdrożenia wykonujemy hybrydowo, część prac realizujemy w naszej siedzibie lub oddziałach a prace wymagające osobistego kontaktu realizujemy we wskazanym przez klienta miejscu. Praktykujemy minimum jeden, dwa dni w tygodniu, pracy z klientem. W końcowym etapie przeprowadzamy szereg testów wewnętrznych, potem testy z udziałem klienta i finalnie w uzgodnionym terminie uruchamiamy system. W dniu GoLive asystujemy w bieżącej pracy na programie, najczęściej u klienta. W pierwszych tygodniach zapewniamy wzmożone wsparcie naszego zespołu wsparcia technicznego – konsultantów i programistów.
Oferujemy szerokie spektrum usług: od kastomizacji wbudowanych w system Symfonia rozwiązań, importy danych z różnych źródeł po wszelkiego rodzaju integracje z systemami zewnętrznymi.
Do każdego wdrożenia podchodzimy indywidualnie. Po zapoznaniu się ze specyfiką danej branży oraz indywidualnymi potrzebami klienta, analizujemy możliwość zastosowania standardowych funkcjonalności programów Symfonia. Jeśli wymagania i realizowane procesy wychodzą ponad standard, proponujemy klientom rozwiązania indywidualne, dopasowane do ich potrzeb.
Koszt implementacji rozwiązań składa się z kilku czynników: wykorzystywanych technologii, skali oraz rodzaju projektu i wdrażanych funkcjonalności. Warto wspomnieć również o kwestii analizy przedwdrożeniowej oraz ewentualnych konsultacjach realizowanych podczas trwania i wdrażania projektu. Precyzyjna wycena rozwiązania bez przeprowadzenia dokładnej analizy jest praktycznie niemożliwa. Bazując jednak na naszym obecnym doświadczeniu w przygotowywaniu rozwiązań, zdążają się jednak sytuacje w których, po wstępnym przedstawieniu zakresu projektu, ustalamy koszty w przedziale cenowym bądź umawiamy się na bieżące rozliczenie naszej pracy. Jednak jeżeli to tylko możliwe, zachęcamy naszych klientów do dogłębnego przeanalizowania zakresu projektu.
Przy krótkich projektach i prostych rozwiązaniach przekazujemy Klientowi koncepcję rozwiązania, a po zatwierdzeniu oddajemy do testów. Instalujemy i uruchamiamy w środowisku produkcyjnym. W przypadku dużych i skomplikowanych rozwiązań, stawiamy u Klienta środowisko akceptacyjne, na którym klient testuje (również z naszą asystą) funkcjonalność. W trakcie wytwarzania projektu praktykujemy spotkania statusowe z określoną częstotliwością – raz na tydzień, raz na dwa tygodnie.
Znajdź nas
Anna Wiewióra
Dyrektor Handlowy