Kodeks pracy jasno określa, że praca po za godzinami pracy realizowana jest jako obowiązek pracy w nadgodzinach. Warto wiedzieć, kiedy praca w nadgodzinach jest dopuszczalna. Do takich sytuacji można zaliczyć:
Do pracy w nadgodzinach nie można zaliczyć godzin, które pracownik odpracuje ze względu na pisemny wniosek pracownika o wcześniejsze zwolnienie z pracy.
Pracodawca ma prawo do tego, aby wydać pracownikom polecenie nadgodzin, natomiast nie mogą być one planowane z wyprzedzeniem, ani ujęte w grafiku pracy. Mogą występować jedynie w sporadycznych sytuacjach awaryjnych, których nie da się wcześniej przewidzieć.
Kto nie może pracować w nadgodzinach?
Roczny limit nadgodzin jednego pracownika nie może przekroczyć 150 godzin w ciągu jednego roku kalendarzowego.
Pracownikowi na pracę w nadgodzinach przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości:
W roku 1994 założył firmę, której celem stała się informatyzacja i cyfryzacja księgowości w polskich przedsiębiorstwach. W 1997 roku nawiązał kluczową współpracę z międzynarodowym partnerem Symfonia, dzięki jego wsparciu wdraża systemy zarządzania u setek swoich klientów. Po przekształceniu działalności w spółkę objął stanowisko prezesa zarządu ZoriusPro. Posiada duże zdolności analityczne i zarządcze. Obszary, które szczególnie ceni w swojej pracy, to finanse i księgowość, zarządzanie zasobami ludzkimi i majątkiem trwałym. Ponadto wspiera działy magazynowe, handlowe i produkcyjne.