webp image

Zostaw Swój numer telefonu, zadzwonimy niezwłocznie!

Cześć!

Czy chcesz, żebyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 60 sekund?

TAK
Zadzwoń teraz Zostaw numer

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Arrow right icon Icon used in buttons
Strona główna Aktualności Nowelizacja ustawy o PIT dot. zaliczek na podatek.
9 lutego 2022

Nowelizacja ustawy o PIT dot. zaliczek na podatek.

W życie ma wejść nowelizacja ustawy dotyczącej płatników pobierających zaliczki na PIT od przychodów podatników pochodzących ze źródeł emerytur, umów na zlecenie (osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej). Mechanizm zakłada, że nie będą obowiązywały pobory zaliczek na PIT, od lutego do grudnia bieżącego roku, od nadwyżki kwoty zaliczki, która obowiązuje od 1 stycznia.

Obliczenie zaliczki na PIT obejmuje koszty uzyskania przychodu oraz kwotę zmniejszającą podatek (używana do miesięcznego rozliczenia PIT po złożeniu oświadczenia PIT-2) w kwocie, która obowiązywała w 2021r.

Pobór nadwyżek zaliczek na PIT ma mieć charakter jedynie tymczasowy, bowiem płatnik będzie zobowiązany do uiszczenia nadwyżek do Urzędu Skarbowego za miesiąc, w którym zaliczka obliczona na podstawie zasad Nowego Ładu będzie niższa od zaliczki obliczonej na podstawie zeszłorocznych zasad.

Termin ostateczny poboru nadwyżki i przekazania do Urzędu Skarbowego wyznaczono na 20 stycznia 2023r., czyli termin rozliczania PIT za miesiąc grudzień 2022r.

Kogo nie będzie to obowiązywało?

  • Podatników, których miesięczne przychody przekraczają 12 800,00 zł brutto.
  • Podatników, którzy zrzekli się stosowania powyższego mechanizmu. Nie złożyli PIT-2 oraz okażą wniosek o nieprzedłużanie terminów poboru i wpłat zaliczek.