webp image

Zostaw Swój numer telefonu, zadzwonimy niezwłocznie!

Cześć!

Czy chcesz, żebyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 60 sekund?

TAK
Zadzwoń teraz Zostaw numer

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Arrow right icon Icon used in buttons
Strona główna Aktualności Nowelizacja ustawy o PIT dot. zaliczek na podatek.
9 lutego 2022

Nowelizacja ustawy o PIT dot. zaliczek na podatek.

W życie ma wejść nowelizacja ustawy dotyczącej płatników pobierających zaliczki na PIT od przychodów podatników pochodzących ze źródeł emerytur, umów na zlecenie (osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej). Mechanizm zakłada, że nie będą obowiązywały pobory zaliczek na PIT, od lutego do grudnia bieżącego roku, od nadwyżki kwoty zaliczki, która obowiązuje od 1 stycznia.

Obliczenie zaliczki na PIT obejmuje koszty uzyskania przychodu oraz kwotę zmniejszającą podatek (używana do miesięcznego rozliczenia PIT po złożeniu oświadczenia PIT-2) w kwocie, która obowiązywała w 2021r.

Pobór nadwyżek zaliczek na PIT ma mieć charakter jedynie tymczasowy, bowiem płatnik będzie zobowiązany do uiszczenia nadwyżek do Urzędu Skarbowego za miesiąc, w którym zaliczka obliczona na podstawie zasad Nowego Ładu będzie niższa od zaliczki obliczonej na podstawie zeszłorocznych zasad.

Termin ostateczny poboru nadwyżki i przekazania do Urzędu Skarbowego wyznaczono na 20 stycznia 2023r., czyli termin rozliczania PIT za miesiąc grudzień 2022r.

Kogo nie będzie to obowiązywało?

  • Podatników, których miesięczne przychody przekraczają 12 800,00 zł brutto.
  • Podatników, którzy zrzekli się stosowania powyższego mechanizmu. Nie złożyli PIT-2 oraz okażą wniosek o nieprzedłużanie terminów poboru i wpłat zaliczek.
Agnieszka Kozak
Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy

Certyfikowana Księgowa, Autoryzowany Trener Systemów Symfonia oraz wykładowca akademicki.

Doświadczony ekspert z wieloletnią praktyką w dziedzinie kadr i płac oraz księgowości w spółce ZoriusPro. pełni funkcję wiceprezesa i dyrektora do spraw finansowych, ponadto jest odpowiedzialna za zespół wdrożeniowy. Od 2005 roku wprowadza systemy zarządzania Symfonia, a także szkoli i konsultuje z zakresu finansów, ekonomii i zagadnień kadrowych. Jej pasja to samokształcenie i edukowanie innych. Wykłada w szkołach policealnych oraz na studiach podyplomowych. Angażuje się w życie społeczne, lubi dowodzić ludźmi.

Najnowsze wpisy

Szkolenia z Krajowego Systemu e-Faktur dostępne w naszym sklepie internetowym

25 września 2023 Aktualności

Zmiany dotyczące wystawiania faktur zaliczkowych oraz korygujących

15 września 2023 Aktualności

Dlaczego warto wdrożyć system ERP w przedsiębiorstwie? Przydatne wskazówki.

12 września 2023 Aktualności