webp image

Zostaw Swój numer telefonu, zadzwonimy niezwłocznie!

Cześć!

Czy chcesz, żebyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 60 sekund?

TAK
Zadzwoń teraz Zostaw numer Arrow right icon Icon used in buttons
Strona główna Aktualności PIT-2 – czym jest? Po co go składać? Kogo dotyczy?
31 stycznia 2022

PIT-2 – czym jest? Po co go składać? Kogo dotyczy?

PIT-2, czyli kolejna zmiana podatkowa wprowadzona na mocy Polskiego Ładu. Takie oświadczenie warto złożyć u pracodawcy jak najszybciej, ponieważ skutkuje to pomniejszeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającą podatek. Jednak nie wszystkich podatników będzie to dotyczyć.

Łącznie z podwyżką kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł wzrosła kwota zmniejszająca zaliczki na podatek do 425 zł. Od nowego roku zaczęły także obowiązywać nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej. Polacy mogą teraz skorzystać ze zniesienia obowiązku odliczania składki zdrowotnej od podatku. Taka sytuacja zwiększa miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy, co zaś powoduje, że pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą otrzymać mniejsze wynagrodzenie. Aby tak się nie stało, należy wypełnić PIT-2.

PIT-2 jest to oświadczenie pracownika, które upoważnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek i wpływa na wysokość pobieranych zaliczek w ciągu roku podatkowego. Pracodawca może pomniejszyć ją o 1/12 kwoty zmniejszającą podatek, czyli wspomniane wcześniej 425 zł. Do tego czasu kwota zmniejszająca podatek oscylowała w granicy 44 zł, w związku z czym złożenie oświadczenia nie było, aż tak istotne.

PIT-2 nie jest obowiązkowym oświadczeniem i należy go złożyć przed pierwszym otrzymaniem wypłaty, zaraz po podjęciu pracy u pracodawcy. Jeżeli ktoś jednak przegapił ten termin to istnieje możliwość przyjęcia przez pracodawcę oświadczenia PIT-2 także w ciągu roku podatkowego. Złożony PIT-2 obowiązuje bezterminowo od moment złożenia i nie traci ważności w następnych latach.

Kto nie powinien składać PIT-2?

  1. Osoby do 26 roku życia mogą korzystać z ulgi związanej z brakiem konieczności odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy, dlatego oni mogą zacząć składać PIT-2 dopiero po ukończeniu wskazanego wyżej wieku.
  2. Osoby zatrudnione na kilka etatów mogą złożyć wniosek jedynie u jednego pracodawcy. Składając PIT-2 pracownik oświadcza dodatkowo, że nie pobiera emerytury, renty i nie otrzymuje świadczeń wypłacanych przez Fundusz Pracy.
  3. PIT-2 nie powinien także składać pracownik, który osiąga dochody z działalności gospodarczej lub z najmu dzierżawy.
Zbigniew Wiewióra
Prezes Zarządu, Dyrektor

W roku 1994 założył firmę, której celem stała się informatyzacja i cyfryzacja księgowości w polskich przedsiębiorstwach. W 1997 roku nawiązał kluczową współpracę z międzynarodowym partnerem Symfonia, dzięki jego wsparciu wdraża systemy zarządzania u setek swoich klientów. Po przekształceniu działalności w spółkę objął stanowisko prezesa zarządu ZoriusPro. Posiada duże zdolności analityczne i zarządcze. Obszary, które szczególnie ceni w swojej pracy, to finanse i księgowość, zarządzanie zasobami ludzkimi i majątkiem trwałym. Ponadto wspiera działy magazynowe, handlowe i produkcyjne.

Najnowsze wpisy

Zainwestuj w oprogramowanie, które usprawni Twoją codzienną pracę!

18 lipca 2024 Aktualności

„Co Ludzie Powiedzą?” – Joanna Biesok Z-ca ds. obsługi obsługi klienta

16 lipca 2024 Aktualności

Od 01.07.2024 zmienia się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę

11 lipca 2024 Aktualności