Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Arrow right icon Icon used in buttons
Strona główna Aktualności Przełomowe zmiany w podatku od spadków. Obywatele skorzystają.
26 stycznia 2022

Przełomowe zmiany w podatku od spadków. Obywatele skorzystają.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt reformy, która zakłada likwidację podatku od tzw. Wdów i sierot. Reforma jest wyjątkowo korzystna dla polskich obywateli.

Dotychczas wiele kontrowersji wzbudzał podatek od spadków i darowizn. Podstawową zasadą było, aby podatku nie płacić, należało zgłosić fakt otrzymania darowizny, czy spadku do 6 miesięcy od otrzymania. Konieczne było wypełnienie druku z podstawowymi danymi, które znajdują się już w urzędzie. Problem stanowiło jednak to, że wiele osób nie miało pojęcia o konieczności zgłoszenia faktu otrzymania spadku oraz darowizny i po 6 miesiąca pojawiała się informacja o konieczności uregulowania podatku.

Dla przykładu dom o wartości 700 tys. zł będzie obciążony podatkiem o wartości 49 tys. zł. Nieświadomość o możliwości nie płacenia podatku w wielu przypadkach doprowadziła do sytuacji, że takie osoby musiały zrzec się darowizny, czy też sprzedać otrzymany majątek.

W związku z tym projekt reformy zakłada zniesienie konieczności wypełniania jakichkolwiek formularzy i dokumentów do Urzędu Skarbowego związanych z odziedziczeniem spadku oraz darowizny. Dzięki temu otrzymany spadek i darowizna nie będą obciążone podatkiem.

Agnieszka Kozak
Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy

Certyfikowana Księgowa, Autoryzowany Trener Systemów Symfonia oraz wykładowca akademicki.

Doświadczony ekspert z wieloletnią praktyką w dziedzinie kadr i płac oraz księgowości w spółce ZoriusPro. pełni funkcję wiceprezesa i dyrektora do spraw finansowych, ponadto jest odpowiedzialna za zespół wdrożeniowy. Od 2005 roku wprowadza systemy zarządzania Symfonia, a także szkoli i konsultuje z zakresu finansów, ekonomii i zagadnień kadrowych. Jej pasja to samokształcenie i edukowanie innych. Wykłada w szkołach policealnych oraz na studiach podyplomowych. Angażuje się w życie społeczne, lubi dowodzić ludźmi.

Najnowsze wpisy

Zmiana w terminie obowiązywania Krajowego Systemu e-Faktur – tym razem od 01 lipca 2024

2 lutego 2023 Aktualności

Od 2023 roku nowe zmiany w PIT, czyli podatku dochodowym od osób fizycznych

31 stycznia 2023 Aktualności

Jak przygotować firmę do obowiązku Krajowego Rejestru e-Faktur? Warto zacząć od procesów!

17 stycznia 2023 Aktualności