webp image

Zostaw Swój numer telefonu, zadzwonimy niezwłocznie!

Cześć!

Czy chcesz, żebyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 60 sekund?

TAK
Zadzwoń teraz Zostaw numer

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Arrow right icon Icon used in buttons
Strona główna Aktualności Przełomowe zmiany w podatku od spadków. Obywatele skorzystają.
26 stycznia 2022

Przełomowe zmiany w podatku od spadków. Obywatele skorzystają.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt reformy, która zakłada likwidację podatku od tzw. Wdów i sierot. Reforma jest wyjątkowo korzystna dla polskich obywateli.

Dotychczas wiele kontrowersji wzbudzał podatek od spadków i darowizn. Podstawową zasadą było, aby podatku nie płacić, należało zgłosić fakt otrzymania darowizny, czy spadku do 6 miesięcy od otrzymania. Konieczne było wypełnienie druku z podstawowymi danymi, które znajdują się już w urzędzie. Problem stanowiło jednak to, że wiele osób nie miało pojęcia o konieczności zgłoszenia faktu otrzymania spadku oraz darowizny i po 6 miesiąca pojawiała się informacja o konieczności uregulowania podatku.

Dla przykładu dom o wartości 700 tys. zł będzie obciążony podatkiem o wartości 49 tys. zł. Nieświadomość o możliwości nie płacenia podatku w wielu przypadkach doprowadziła do sytuacji, że takie osoby musiały zrzec się darowizny, czy też sprzedać otrzymany majątek.

W związku z tym projekt reformy zakłada zniesienie konieczności wypełniania jakichkolwiek formularzy i dokumentów do Urzędu Skarbowego związanych z odziedziczeniem spadku oraz darowizny. Dzięki temu otrzymany spadek i darowizna nie będą obciążone podatkiem.