webp image

Zostaw Swój numer telefonu, zadzwonimy niezwłocznie!

Cześć!

Czy chcesz, żebyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 60 sekund?

TAK
Zadzwoń teraz Zostaw numer Arrow right icon Icon used in buttons
Strona główna Aktualności Zmiany dla pracowników i pracodawców w Kodeksie Pracy od 17 listopada
15 listopada 2023

Zmiany dla pracowników i pracodawców w Kodeksie Pracy od 17 listopada

Dodatkowy monitor dla pracownika korzystającego z laptopa oraz refundacja dla pracownika noszącego soczewki kontaktowe to istotne zmiany. Pracownik może teraz otrzymać zwrot kosztów zakupu soczewek kontaktowych, nie tylko okularów. Ta aktualizacja przepisów stanowi jednoznaczne wyjaśnienie, ponieważ wcześniej urzędy już akceptowały wydatki pracodawców na soczewki kontaktowe dla pracowników.

Te zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy przy stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Nowe przepisy wejdą w życie 17 listopada 2023 r.

Pracownik korzystający z laptopa ma prawo żądać od pracodawcy wyposażenia stanowiska pracy w monitor stacjonarny, co pozwoli mu podłączyć laptopa i zwiększyć komfort pracy. To prawo obejmuje także pracę zdalną w domu. Taka modyfikacja umożliwi pracownikowi tańsze nabycie monitora od pracodawcy po kilku latach użytkowania.

Nowa regulacja precyzuje także, że pracownik „na laptopie” może wybrać między stacjonarnym monitorem a podstawką, klawiaturą i myszą (Wariant 2). To daje pracodawcom elastyczność w dostosowywaniu stanowisk pracy. Celem tych zmian jest przede wszystkim umożliwienie pracodawcom rozbudowy stanowisk pracy, a nie narzucenie im kolejnych obciążeń finansowych.

Ważne jest, że nowe przepisy obejmują również pracowników zdalnych. Pracodawcy są zobowiązani zapewnić duże monitory stacjonarne w domach tych pracowników, które są własnością firmy. Pracownik może potem odkupić taki monitor po kilku latach pracy na nim za niewielką kwotę. Aktualnie praktyką jest, że pracownicy zdalni kupują monitory z własnych środków.

Warto zauważyć, że nowe przepisy dotyczą także soczewek kontaktowych. Pracodawca musi zapewnić je pracownikom na podstawie zaleceń lekarza, jeśli badania okulistyczne wykażą ich konieczność przy pracy z monitorem ekranowym. To ułatwienie, ponieważ wcześniej pracownicy mieli prawo do refundacji zakupu soczewek kontaktowych na podstawie przepisów dotyczących minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z monitorem ekranowym.

Patrycja Szachłowicz
Specjalista ds. obsługi klienta

W zespole ZoriusPro zajmuję się obsługą nowych klientów.

Najnowsze wpisy

Zmiany w przepisach BHP w 2024- co musisz wiedzieć jako pracodawca?

6 maja 2024 Aktualności

Już jest! Nowy termin Krajowego Systemu e-Faktur podany przez Ministerstwo!

26 kwietnia 2024 Aktualności

Zmiany w handlu internetowym na podstawie dyrektywy DAC7 od 1 lipca 2024

24 kwietnia 2024 Aktualności